Kullanıcı Adı:    Şifre:    
| Şifremi Unuttum
Anasayfa
Özetler
Vitrindekiler
Dergiler
Etkinlikler
Üye Ol
Kitap Okuyalım - 1924: Bir Fotoğrafın Uzun Hikayesi - Özet Detayları
1924: Bir Fotoğrafın Uzun Hikayesi
Tür: Edebiyat
Yayınevi: Kapı
Yayın Yeri: İstanbul
Yayın Yılı: 2006
Sayfa Sayısı: 285
ISBN: 9944486280
Dil: Türkçe

1924: Bir Fotoğrafın Uzun Hikayesi

Hazırlayan: Beşir Ayvazoğlu

Mithat Cemal ile Mehmet Akif'in kadim dostlukları herkesce bilinir. Çok farklı dünyaların insanları olsalar da aralarında sıkı bir dostluk ve yaşanmış çok sayıda hatıra mevcuttur. Mithat Cemal Kuntay'ın Mehmet Akif isimli kitabında uzun bir şekilde anlattığı bu dostluğun unutulmaz karelerinden biri de Kuntay'ın 1924 yılında Mısır Apartmanı'nda Asım kitabının basılması onuruna verdiği yemektir. Abdülhak Hamid, Süleyman Nazif, Mehmet Akif, Samipaşazade Sezai, Mithat Cemal ve Faruk Nafiz Çamlıbel gibi dönemin önde gelen edebiyatçılarının katıldığı bu yemekte çekilen bir fotoğraf yazar Beşir Ayvazoğlu'na ilham vermiş ve '1924 - Bir Fotoğrafın Uzun Hikayesi' adlı kitabı yazmasına vesile olmuş. Ayvazoğlu kitabında bir dönemin edebiyat ve düşünce dünyasına mercek tutarak, bizleri yakın tarihimize doğru yolculuğa çıkarıyor.
Osmanlı'nın son demlerinde ve cumhuriyetin ilk yıllarındaki edebiyat, sanat ve düşünce hayatını etkileyen şair, yazar ve fikir adamlarının birbirleriyle ilişkileri, ortamları, müdavimi oldukları mekanlar, polemikleri, dostlukları bu fotoğraf karesinden yola çıkarak akıcı bir dille anlatılmış.
Kitap İstiklal Marşı'mızın şairi Mehmet Akif'e de pek çok ayrıntıyı ve olayı da içeriyor. Bu büyük şair nelere kızardı, kimlerle dostluk kurmayı severdi, kimlerden hoşlanmazdı, sevmediği bir kişiyi görünce ne tepki verirdi? Ümmetin parça parça olmasının acısını yüreğinde hissetmiş, mısralarıyla bu duruma isyan ederek İslam'ın gürleyen seslerinden biri olmuş Mehmet Akif'in hayat hikayesinden çok sayıda sorunun cevabına kitapta yer verilmiş.

Mehmet Akif'in yanısıra fotoğraftaki diğer isimlerin hikayeleri de bu kitapta derlenerek bir araya getirilmiş. Fotoğraf karesinin çekildiği 1924 yılından o karedeki şahısların her birinin vefatına kadar olan süreç bütün detaylarıyla anlatılıyor. Bize en uzak tarihimiz yakın tarihimizdir denir. Yakın tarihimiz hakkında önemli bir kaynak olan bu kitap, yakın dönem edebiyat ve siyaset dünyamızı yakından tanımamıza vesile oluyor, yakın tarihimizi gerçekten yakın tarih yapıyor.

Ekleyen: Adnan Kürkçü (07.09.2011 - 16:24)

Okuma Listeme Ekle
Bu Kitabı Okudum

HENÜZ YORUM YAPILMAMIŞ

[ YORUM YAPMAK İÇİN SİTEYE ÜYE OLUN ]