Kullanıcı Adı:    Şifre:    
| Şifremi Unuttum
Anasayfa
Özetler
Vitrindekiler
Dergiler
Etkinlikler
Üye Ol
Kitap Okuyalım - Hayalci Kaplumbağa - Özet Detayları
Hayalci Kaplumbağa
Tür: Hikâye
Yayınevi: Konakkale Eğitim Kurumları
Yayın Yeri: Konya
Yayın Yılı: 2013
Sayfa Sayısı: 18
Dil: Türkçe

Hayalci Kaplumbağa

Yazar: Zeliha Büşra Kapçı

Hazırlayan: Ayşe Yeniel

Hayalci Kaplumbağa
Yemyeşil bir orman kenarında masmavi, büyük ve tertemiz bir göl varmış. Yeşilin ve mavinin buluştuğu bu yerde bir kaplumbağa ailesi yaşarmış.
Anne, baba ve küçük kaplumbağadan oluşan aile, gölün kenarında şirin mi şirin bir kulübe inşa etmişler.
Ailesi, gün boyu küçük kaplumbağa ile oyunlar oynar, yüzme ve hayat dersleri verirlermiş. Onu hep koruyup severlermiş. Hafta içi okula giden küçük kaplumbağa, hafta sonları ailesi ile tonton dedesine giderlermiş. Yürüyerek gittikleri için yorulurlarmış. Bir gün babasına: Babacığım! Gölün karşısına yüzerek geçebilir miyiz?Böylece gölün etrafını dolaşmadan tonton dedeme gidebiliriz değil mi? demiş.Babası gülerek: Küçüğüm!Büyüdüğün zaman geçeceğiz.Her şeyin zamanı vardır, demiş.
O günden sonra küçük kaplumbağanın en büyük hayali gölün karşısına yüzerek geçmek olmuş. Oradaki otlar bile gözüne daha yeşil görünüyormuş.
Küçük kaplumbağa; yemyeşil otlardan yemiş, güçlenmiş. Bol bol yüzmüş, kendini geliştirmiş. Çünkü bir amacı varmış. Tonton dedesine yüzerek gitmeye kararlıymış. Hayalini gerçekleştirecekmiş. Umutla o günü bekliyormuş.
Bir sabah annesi, küçük koydan karşıya geçip gün batmadan eve dönebilirse bu hafta tonton dedesine yüzerek gidebileceklerini söylemiş.
Bunları duyan genç kaplumbağa heyecanla suya atlamış. Serin sularda hızlı hızlı kulaçlarla yüzen genç kaplumbağa mutluluktan uçarcasına yüzüyormuş. Çok kısa sürede koyu geçmiş ve gün batmadan mutlu bir şekilde annesinin yanına geri dönmüş. Yavrusunun başarısını gören anne kaplumbağa, genç kaplumbağanın büyüdüğünü anlamış.
Sabah gün doğarken uyanan kaplumbağa ailesi, kahvaltılarını yapmış ve mutlu bir şekilde tonton dedenin yanına gitmek için gölün yolunu tutmuşlar. Anne ve babası çok heyecanlıymış. Küçük kaplumbağaları büyümüş, ilk uzun yüzme yolculuğunu yapacakmış.
El ele tutuşup gölün serin sularına atlamışlar. Anne ve babasının ortasında hızlı hızlı yüzen genç kaplumbağa, şarkılar söyleyip kahkahalar atıyormuş. Anne ve babası da birbirlerine bakıp gülümsüyorlarmış, çünkü ilk defa onu bu kadar mutlu görüyorlarmış.
Gün batmadan gölün karşısına geçmişler. Tonton dedelerini karşıda onları beklerken bulmuşlar. Özlemle kucaklaşmışlar. tonton dedesi ile genç kaplumbağanın başarısını kutlamışlar, neşe ve sevinçlerini paylaşmışlar. Daha da mutlu olmuşlar. Ayrılık vakti geldiğinde ise dedesi onları el sallayarak uğurlamış.
Gezileri, eğitici ve eğlenceli bir şekilde sona ermiş. Genç kaplumbağa yine anne ve babasının ortasında hızlı hızlı yüzerken babasının söylediği sözler gelmiş. Babasına:
-Babacığım! Haklıymışsın. Her şeyin bir vakti varmış.Yeter ki isteyelim ve çalışalım, demiş.
Babası sevgiyle bakmış ve şöyle demiş: "Sabırla istemek başarmanın yarısıdır. Umarım hep böyle çalışkan ve azimli biri olursun. O zaman hayatta hep mutlu olursun."

Ekleyen: Rumeysa Arı (27.03.2013 - 11:49)

Okuma Listeme Ekle
Bu Kitabı Okudum

Toplam 2 yorum yapılmış. Yorumların tamamını görüntülüyorsunuz.

[ YORUM YAPMAK İÇİN SİTEYE ÜYE OLUN ]

Bence güzel bir hikaye.

Ecemsu Aslan (24.03.2014 - 15:32)

Çok güzel bir hikaye. Emeği geçenlere teşekkür ederim..

Uğur Doğan (02.04.2013 - 11:35)